„Legendy Motoryzacji”

Miejskie Muzeum Zabawek ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego serdecznie zaprasza do obejrzenia wystawy ?Legendy motoryzacji? pana Pawła Gawrona z Kielc.
?Legendy motoryzacji?
Kto mógłby się spodziewać że jeden człowiek potrafi zgromadzić kilkaset samochodów, motocykli i pojazdów specjalnego przeznaczenia, wytwarzanych przez różne firmy z całego świata, w tym i wiele z Polski, aby w końcu zaprezentować je publicznie.

Pasja Pana Pawła Gawrona z Kielc trwa już ponad siedemdziesiąt lat. Ciekawostką z życia kolekcjonera jest fakt, że urodzony w Warszawie doczekał się wystawy swoich zbiorów w Muzeum Motoryzacji w Warszawie mieszczącym się prawie naprzeciwko miejsca swojego przyjścia na świat.
Jednak zanim to nastąpiło, wiele zdarzyło się w jego życiu. Pierwsze kroki w modelarstwie przypadły na lata międzywojenne, gdy uczęszczał do modelarni LOPP, budując tam swoje modele latające. Lata okupacji i powstanie warszawskie spędził w stolicy. Wywieziony do Niemiec, nie miał szans i możliwości, aby kontynuować swoje zainteresowania, zmuszone był bowiem do ciężkiej pracy.
Gdy wrócił do Warszawy, został tylko ruiny swojego domu, a rodzinę porozrzucaną po całym kraju. Od tego czasu przeprowadzał się wielokrotnie, ale i prowadził działalność modelarską. Ostatecznie po rożnych perypetiach osiedlił się w 1952 roku w Kielcach, gdzie mieszka do chwili obecnej.
Eksponował swoje zbiory w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach oraz okazjonalnie w innych pomieszczeniach np. w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

W Muzeum prezentujemy najbogatszą i najciekawszą część zbiorów modeli w rożnych podziałkach od 1:87, poprzez 1:43, 1:36, 1:12 do 1:9, gdyż w tak rożnych skalach firmy wytwarzały swoje wyroby. Także te z Polski, np. Spółdzielnia Pracy ?Estetyka? w Kobyłce k. Warszawy, która wypuściła na rynek kilkanaście wzorów w miniaturowej podziałce 1:87. Najstarsze modele to Daimler-Benz z 1886 r. do Lamborghini Countach z 1988 r., a także precyzyjnie wykonanego ręcznie Daimler Simlpex w podziałce 1:9 i bogatą kolekcję rozmaitych typów w skali 1:36, oraz najmniejsze wzory w różnych podziałkach. Wspomnieć trzeba o bardzo ciekawej makiecie pl. Narutowicza w Warszawie z okresu międzywojennego, z modelami ówczesnych samochodów, dorożek, tramwaju z otwartymi pomostami i charakterystycznymi postaciami w rozmaitych ubiorach.
Duże wrażenie robią modele pojazdów specjalistycznych, ciężarowych, pocztowych, p. pożarowych, wojskowych, policyjnych i transportowych, służących do wielu zadań.
Na uwagę zasługuję też bogaty zestaw modeli wszystkich samochodów produkowanych w Polsce, od licencyjnej Pobiedy, czyli Warszawy, Fiata 600, Fiata 125 w różnych wersjach i konstrukcji krajowych, jak : Syrena, Mikrus, Polonez, także w różnych odmianach. Ekspozycja Pana Pawła Gawrona stanowi ciekawą wystawę, popularyzującą historię rozwoju pojazdów kołowych.

Nadchodzące wystawy

W najbliższym czasie nie zaplanowano żadnych wystaw
Skip to content 

https://institutomuda.com.br/ https://www.zalezitost.cz/ https://utb.edu.vn/ https://www.ncst.mw/ https://www.federpesca.it/ https://fx-arabia.com/ สล็อตเว็บตรง